Blog

16.10.2019

Jak sprawdzić, czy masz pożyczkę?

Jak sprawdzić, czy masz pożyczkę?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sprawdzić, czy masz pożyczkę? Jeżeli nie, to dobrze. Oznacza to, że jesteś świadomy swoich finansów i wiesz, jakim firmom pożyczkowym spłacasz raty. Jednak nawet jeżeli sumiennie przykładasz się do regularnych spłat i znasz swoje miesięczne zobowiązania, warto od czasu do czasu sprawdzić dodatkowo, czy masz zaciągnięte tylko te pożyczki, o których wiesz…

O tym, że ktoś wziął na inną osobę pożyczkę słyszy się bardzo często. Bezprawne posługiwanie się czyimś numerem PESEL jest niestety częstą procedurą wśród złodziei i oszustów. Choć jeszcze kilkanaście lat temu wyłudzenie pożyczki na obcy dowód było praktycznie niemożliwe, dziś jest to niemalże na porządku dziennym. Dlaczego? 

Brak ochrony danych

Choć przestępstw jest coraz więcej, nie przekłada się to na zwiększenie świadomości odnośnie ochrony swoich danych osobowych. Ile to już razy słyszeliśmy, że ktoś wrzucił zdjęcie swoich danych do Internetu (np. numerów karty lub PESEL)? Niestety, takie „pomyłki” zdarzają się ludziom często. Czy wiesz, jak chronić swoje dane, by nie dostały się w niepowołane ręce? O bezpieczeństwo należy dbać każdego dnia:

• uważaj, by nie zgubić dokumentów (a jeżeli tak się niestety stanie, musisz od razu je zastrzec – zgłoś utratę dokumentów w urzędzie gminy, zastrzeż dokumenty w banku i zgłoś to na policji), 

• nie trzymaj swojego PINu do karty w portfelu, 

• nie rób zdjęć dokumentom, nie podawaj innych do ręki swojego dowodu (teraz wystarczy, jeżeli jedynie go pokażesz, jeżeli zostaniesz o to poproszony),

• nie podawaj danych z dowodu na infoliniach, nie przesyłaj skanów dowodu,

• nie wyrzucaj nieważnego dokumentu, jeżeli są widoczne na nim dane.

 Metod bezpieczeństwa jest naprawdę wiele – im więcej ich znasz, tym bezpieczniej możesz się czuć. 

Pożyczki przez Internet – czy to ich wina?

Szybkie chwilówki online powstały dla wygody klientów, a nie po to, by przyciągnąć nieszczęście. Wniosek w 15 minut bez przedstawiania dokumentów i zbędnych formalności miał oznaczać większą wygodę… Oczywiście, wszyscy znamy to powiedzenie „okazja czyni złodzieja”, dlatego też można było się spodziewać, że im łatwiejszy proces weryfikacyjny, tym łatwiej kogoś oszukać… Jednak tak, jak napisaliśmy powyżej, jeżeli będziesz dbać o swoje bezpieczeństwo, możesz spać spokojnie. Jeżeli masz choć cień obawy, strona wygląda podejrzanie, lub po prostu nie chcesz podawać swoich danych – nie rób tego. Pożyczki przez Internet są wygodne, ale przy wnioskowaniu trzeba zachować zdrowy rozsądek i chłodny umysł. 

Jak sprawdzić, czy masz pożyczkę?

Jeżeli masz obawę, że ktoś mógł zaciągnąć na Ciebie pożyczkę, warto to natychmiastowo sprawdzić. Zazwyczaj o takiej sytuacji dowiadujesz się dopiero wtedy, kiedy dostajesz sądowy nakaz zapłaty lub gdy komornik zapuka do Twoich drzwi. Jest jednak wcześniejszy sposób – sprawdzenie swojej historii kredytowej w BIK. By jednorazowo sprawdzić historię, wystarczy wykupić pakiet próbny za ceną 1,23 zł. Daje on Ci dostęp do 60-dniowego raportu o dotychczasowych zobowiązaniach. Dodatkowo przez 2 miesiące będziesz dostawać powiadomienia SMS dotyczące tego, co dzieje się na Twoim koncie. 

Pakiet pełny daje już więcej możliwości. Jest droższy (kosztuje 79 zł). Dzięki niemu 3 razy w ciągu roku uzyskasz raport ze swojej sytuacji kredytowej, a by całorocznie monitorować swoje finanse dzięki powiadomieniom SMS wystarczy, że wykupisz dodatkowo pakiet za 4,99 zł.

Jeżeli te koszty wydają Ci się wysokie, warto pomyśleć o tym, że oszuści mogą wziąć na Ciebie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Co zrobić, gdy okaże się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt?

Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy masz pożyczkę… Co jednak zrobić, gdy dowiesz się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? Niestety jedyną drogą jest wtedy zawiadomienie policji i prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Zastanów się dokładnie, skąd ktoś obcy mógł wziąć Twoje dane: zostawiłeś gdzieś dowód? Może go zgubiłeś? Wysyłałeś komuś numer? Pamiętaj, by dbać o bezpieczeństwo każdego dnia – od tego nie ma odpoczynku. Dbając o poufność swoich danych nie będziesz się musiał martwić tym, jak sprawdzić, czy masz pożyczkę!  

 

Warunki i zasady korzystania z serwisu
Serwis Mamonto.pl współpracuje z firmami pożyczkowymi funkcjonującymi na polskim Rynku w celu ułatwienia użytkownikom otrzymania finansowania w postaci pożyczki pozabankowej. Firmy te są podmiotami udzielającymi pozabankowych pożyczek ratalnych online zgodnie z przepisami obowiązującymi prawa. Firmy pożyczkowe są przez nas weryfikowane w celu zapewnienia 100% bezpieczeństwa klientów. Firmy pożyczkowe mają prawo przekazać dane pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej w celu weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 14, 16, 17 ustawy z dn. 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530).

Adepto sp. z o.o. ma status pośrednika kredytu konsumenckiego w rozumieniu art. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2018 poz. 993, 1075) i jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem RPK 027982.

Przedstawione w serwisie Mamonto.pl przykłady nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Ostateczna wysokość rat i całkowity koszt spłaty przedstawiony zostanie przez podmiot zawierający umowę z użytkownikiem serwisu w ramach tej umowy. Za ewentualne różnice pomiędzy przykładami przedstawionymi w serwisie a umową zawartą przez użytkownika Adepto sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności.

Adepto sp. z o.o. nie pobiera od użytkowników serwisu Mamonto.pl żadnych opłat.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.

Pożyczkodawcą jest firma Vivus Sp. z o.o. 

Inspektor Ochrony Danych w Vivus Finance sp. z o.o: 
iod@vivus.pl

Przykładowy koszt pożyczki

Koszty ofert przedstawionych w serwisie pozyskane zostały bezpośrednio od pożyczkodawców lub ich stron internetowych. W wypadku stwierdzenia, że informacje podane w serwisie są nieaktualne prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu kontakt@adepto.pl.

Elementami kosztu pożyczki są m.in.:
- opłata przygotowawcza
- opłata administracyjna
- oprocentowanie
- prowizja
- koszty dodatkowe (opłaty windykacyjne, za monit)

Zgodnie z obowiązującymi na dzień 15.11.2019 r przepisami prawa oprocentowanie nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej. Całkowite pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 27,5% w skali 2 miesięcy 30%.

Vivus: 
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 518,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393,80 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 8%; całkowity koszt pożyczki 193,80 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,90 zł); umowa na 30 dni. Stan na 09.04.2020 r.


Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Pełną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych opłatach otrzymasz od pożyczkodawcy, przed zawarciem umowy o pożyczkę. Zwróć na to uwagę! Adepto sp. z o.o. nie jest stroną umowy pożyczki (lub innej formy finansowania), która zawierana jest pomiędzy użytkownikiem serwisu a podmiotem udzielającym pożyczki (lub innej formy finansowania).

 

Weryfikowanie zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców: Każdy z podmiotów, których oferta przedstawiona została w Serwisie weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wnioskach o produkty finansowe w sposób określony przez te podmioty. Może to nastąpić między innymi kanałami sms lub email, weryfikację konta bankowego, wysłanie smsów i maili kontakt telefoniczny konsultanta lub w inny wskazany przez podmioty udzielające pożyczek sposób.

W wypadku wyrażenia stosownej zgody zdolność kredytowa potencjalne pożyczkobiorcy może również zostać zweryfikowana w Biurze Informacji Gospodarczej.

W wypadku zawarcia przez użytkownika umowy z instytucją finansowa i niewywiązania się z tej umowy, grożą między innymi następujące konsekwencje :
- Wpis na listę dłużników oraz wpis w Biurze Informacji Kredytowej,
- obciążenie kosztami monitów, upomnień i wezwań (informacje co do poszczególnych kosztów znajdują się na stronie pożyczkodawcy,
- postępowania komornicze lub sądowe,
- naliczanie odsetek karnych,
- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej,
- inne konsekwencje przewidziane w zawartej przez użytkownika umowie.