Blog

16.04.2019

Czy warto oszczędzać małe kwoty?

Czy warto oszczędzać małe kwoty?
Każdy z nas ma jakiś cel, który chciałby zrealizować – bez znaczenia, czy jest to kupno nowego samochodu, wyjazd na wymarzone wakacje, zorganizowanie wesela z pompą, kupno mieszkania w centrum miasta czy po prostu gromadzenie pieniędzy na tzw. „czarną godzinę”. To, że mamy konkretny cel, jest dla nas motywacją by oszczędzać – dlatego też pytanie postawione w tytule jest w zasadzie pytaniem mocno retorycznym. Każda kwota – nawet ta najmniejsza – zbliża nas do celu. Co więcej, zaryzykujemy stwierdzenie, że bez małych kwot nie bylibyśmy w stanie go osiągnąć.

Na co wydajesz małe kwoty?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile wydajesz na co dzień małych kwot? Załóżmy, że przez „małą kwotę” będziemy tutaj mówić o pieniądzach wartości od kilku groszy do dwudziestu złotych. W poniższych punktach przedstawimy na co uciekają pieniądze, nawet jeżeli są to z pozoru właśnie małe kwoty.

Małe kwoty - 500 zł miesięcznie na papierosy

Palisz papierosy? Jeżeli tak, to w porządku. Nie zamierzamy w tym artykule kwestionować Twoich wyborów. Bądź jednak świadom tego, że miesięcznie przepalasz ok. 420 zł, co rocznie będzie równowartością 5100 zł (przy założeniu, że wypalasz paczkę dziennie). Jeżeliby Twój nałóg potraktować trochę łagodniej i założyć, że przepalasz jedną paczkę na tydzień, wychodzi suma 672 zł rocznie.
Jak widzisz, kwota 14 zł, którą mógłbyś wrzucić do skarbonki, w ciągu roku może się zamienić na naprawdę pokaźną sumkę.

90 zł miesięcznie na piwo

Jeżeli jesteś osobą, która codziennie po pracy lubi wypić jedno piwo to wiedz, że ta przyjemność będzie Cię kosztować około 100 zł miesięcznie (zakładając koszt jednej butelki w wysokości 3 zł). Nie namawiamy Cię, do całkowitego zrezygnowania z picia piwa, ale pomyśl, ile byłbyś w stanie zaoszczędzić, gdybyś sięgał po nie tylko w weekend? (Podpowiadamy: 60 zł).

Poranna kawa – to na nią wydajesz pozornie małe kwoty

Jadąc do pracy zahaczasz również o punkt, gdzie można nabyć kawę lub śniadanie? Kubek kawy kosztuje od 8 do 12 zł, a to oznacza, że średnio na kawę możesz wydać około 200 zł miesięcznie. Jeżeli kupujesz do niej jeszcze kanapkę, której koszt jest bardzo zbliżony, to przedstawiona wyżej suma się podwaja.

Słodycze i napoje gazowane

Ograniczenie słodyczy i słodkich napojów gazowanych okaże się zbawienne nie tylko dla Twojego portfela, ale również dla Twojego zdrowia. Zakładając, że jedna butelka kosztuje ok. 5 zł, a dziennie wypijesz pół takiej butelki, miesięcznie wydasz na napoje ok. 75 zł. Dodając do tego jeszcze inne produkty, jak słodkie czy słone przekąski, kwota ta może nawet przekroczyć 100 zł.

Woda

Tak, dobrze przeczytałeś. Na wodę – choć przecież nie jest szkodliwa, jak wcześniej wymienione produkty – również wydajemy sporą część swojego budżetu. Jeżeli wypijasz 1 butelkę wody codziennie, wiedz, że miesięcznie wydajesz na nią ok. 60 zł (zakładając, że koszt butelki to 2 zł). Gdybyś jednorazowo zainwestował w butelkę filtrującą, koszty plastikowych butelek zwróciłyby Ci się o wiele szybciej.

Małe kwoty mogą przerodzić się w potężne sumy.

Jeżeli zsumujemy wszystkie rozpisane powyżej wydatki uzyskamy łączną roczną kwotę 10 000 zł. Za tę kwotę mógłbyś już wyjechać na ekskluzywne wakacje lub kupić dobry samochód. Dodatkowo, jeżeli odkładałbyś pieniądze na konto oszczędnościowe z procentem, Twoje oszczędności jeszcze bardziej by się powiększyły. Nadal się zastanawiasz, czy warto oszczędzać małe kwoty? 

Warunki i zasady korzystania z serwisu
Serwis Mamonto.pl współpracuje z firmami pożyczkowymi funkcjonującymi na polskim Rynku w celu ułatwienia użytkownikom otrzymania finansowania w postaci pożyczki pozabankowej. Firmy te są podmiotami udzielającymi pozabankowych pożyczek ratalnych online zgodnie z przepisami obowiązującymi prawa. Firmy pożyczkowe są przez nas weryfikowane w celu zapewnienia 100% bezpieczeństwa klientów. Firmy pożyczkowe mają prawo przekazać dane pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej w celu weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 14, 16, 17 ustawy z dn. 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530).

Adepto sp. z o.o. ma status pośrednika kredytu konsumenckiego w rozumieniu art. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2018 poz. 993, 1075) i jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem RPK 027982.

Przedstawione w serwisie Mamonto.pl przykłady nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Ostateczna wysokość rat i całkowity koszt spłaty przedstawiony zostanie przez podmiot zawierający umowę z użytkownikiem serwisu w ramach tej umowy. Za ewentualne różnice pomiędzy przykładami przedstawionymi w serwisie a umową zawartą przez użytkownika Adepto sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności.

Adepto sp. z o.o. nie pobiera od użytkowników serwisu Mamonto.pl żadnych opłat.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.

Pożyczkodawcą jest firma Vivus Sp. z o.o. 

Inspektor Ochrony Danych w Vivus Finance sp. z o.o: 
iod@vivus.pl

Przykładowy koszt pożyczki

Koszty ofert przedstawionych w serwisie pozyskane zostały bezpośrednio od pożyczkodawców lub ich stron internetowych. W wypadku stwierdzenia, że informacje podane w serwisie są nieaktualne prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu kontakt@adepto.pl.

Elementami kosztu pożyczki są m.in.:
- opłata przygotowawcza
- opłata administracyjna
- oprocentowanie
- prowizja
- koszty dodatkowe (opłaty windykacyjne, za monit)

Zgodnie z obowiązującymi na dzień 15.11.2019 r przepisami prawa oprocentowanie nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej. Całkowite pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 27,5% w skali 2 miesięcy 30%.

Vivus: 
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 518,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393,80 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 8%; całkowity koszt pożyczki 193,80 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,90 zł); umowa na 30 dni. Stan na 09.04.2020 r.


Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Pełną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych opłatach otrzymasz od pożyczkodawcy, przed zawarciem umowy o pożyczkę. Zwróć na to uwagę! Adepto sp. z o.o. nie jest stroną umowy pożyczki (lub innej formy finansowania), która zawierana jest pomiędzy użytkownikiem serwisu a podmiotem udzielającym pożyczki (lub innej formy finansowania).

 

Weryfikowanie zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców: Każdy z podmiotów, których oferta przedstawiona została w Serwisie weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wnioskach o produkty finansowe w sposób określony przez te podmioty. Może to nastąpić między innymi kanałami sms lub email, weryfikację konta bankowego, wysłanie smsów i maili kontakt telefoniczny konsultanta lub w inny wskazany przez podmioty udzielające pożyczek sposób.

W wypadku wyrażenia stosownej zgody zdolność kredytowa potencjalne pożyczkobiorcy może również zostać zweryfikowana w Biurze Informacji Gospodarczej.

W wypadku zawarcia przez użytkownika umowy z instytucją finansowa i niewywiązania się z tej umowy, grożą między innymi następujące konsekwencje :
- Wpis na listę dłużników oraz wpis w Biurze Informacji Kredytowej,
- obciążenie kosztami monitów, upomnień i wezwań (informacje co do poszczególnych kosztów znajdują się na stronie pożyczkodawcy,
- postępowania komornicze lub sądowe,
- naliczanie odsetek karnych,
- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej,
- inne konsekwencje przewidziane w zawartej przez użytkownika umowie.