7 sposobów jak budować pozytywną historię kredytową
Rozróżniamy 3 rodzaje historii kredytowej: dobrą, złą i brak historii. Dobra historia oznacza, że spłacasz regularnie swoje zobowiązania, dlatego też bank może Ci zaufać i udzielić kredytu na korzystnych warunkach. Zła historia pojawia się wtedy, kiedy nie spłacasz kredytów czy pożyczek regularnie. Przez to pojawiają Ci się zadłużenia, które musisz spłacić z odsetkami. Nie jest to jeszcze koniec świata, bowiem zadłużenia możesz spłacić i z powrotem wejść na ścieżkę budowania dobrej historii kredytowej, a bank może zobaczyć każdy Twój ruch. W najgorszej sytuacji jesteś – paradoksalnie – kiedy nie masz żadnej historii kredytowej. Wtedy dla banku jesteś niczym tajemnicza karta – nie wiadomo, czego mogą się po Tobie spodziewać. Wtedy też bank nie może okazać Ci pełnego zaufania i podwyższy dla Ciebie marżę kredytu. Czasem to tylko różnica 0,3%, która może zamienić się w kwotę większą niż 30 tys. Złotych…
Jak budować pozytywną historię kredytową w takiej sytuacji?
1. Weź pożyczkę z banku na dowolny cel
Nawet pożyczka w małej kwocie jest dobrym początkiem budowania historii kredytowej. Dzięki temu zapisujesz już na swoim koncie pierwszy kredyt.
2. Kup sobie coś na raty
Aby budować pozytywną historię kredytową zastanów się nad wzięciem czegoś na raty. Może potrzebujesz nowego laptopa albo telewizor? Zamiast płacić od razu całą kwotę, weź ten sprzęt na raty.
3. Uruchom debet na rachunku ROR w Twoim banku
Debet jest wliczany w Biurze Informacji Kredytowej jako zobowiązanie kredytowe. Jeżeli nigdy nie debetujesz konta, nie poniesiesz też za to żadnych kosztów, natomiast zwiększysz swoją wiarygodność w oczach banku.
4. Jak budować pozytywną historię kredytową? Nie pozwól sobie na zadłużenie!
Ważne jest, abyś swoje wydatki miał pod kontrolą. Regularnie sprawdzaj stan swoich zobowiązań, pilnuj terminów spłaty rat i nie pozwól sobie na wpadnięcie w długi.
Pamiętaj, że zawsze masz możliwość sprawdzenia swojego scoringu w BIK.
5. Jeżeli to możliwe, miej więcej niż jedno zobowiązanie
Jeżeli masz taką możliwość, to zastanów się nad jednoczesnym posiadaniem debetu na koncie i kredytu w banku, albo karty kredytowej i zakupu na raty. Dzięki temu udowodnisz bankowi, że jesteś w stanie poradzić sobie z długami.
6. Uprzedzaj bank o spodziewanych problemach
Jeżeli wiesz, że w danych terminie nie będziesz w stanie spłacić raty kredytu, skorzystaj z możliwości zawieszenia spłaty kredytu. Warto też sprawdzić ubezpieczenia kredytu (np. jeżeli utraciliśmy pracę i nie wiemy, czy ubezpieczenie obejmuje też takie sytuacje). Jeżeli te rozwiązania Cię nie satysfakcjonują, zawsze możesz poratować się złożeniem wniosku do banku o niestandardowe rozwiązanie np. zmianę sposobu spłaty kredytu – ważne jednak, aby taki wniosek dobrze uargumentować.
7. Zwróć uwagę, jakie zgody udzielasz BIK
To bardzo ważne, abyś wyraził zgodę BIK na przetwarzanie informacji o Twoich kredytach (nawet po ich zakończeniu), dzięki temu, nawet jeżeli skończysz już spłacać kartę kredytową czy kredyt, bank będzie widział, że spłacałeś swoje zobowiązania regularnie. W przypadku pojawienia się niewielkich problemów finansowych, to znacząco może podratować Twoją sytuację.
Zwróć uwagę na to, czy udzieliłeś zgodę na przetwarzanie informacji o problematycznych kredytach – jeżeli tak, to cofnij ją. Przez 5 lat BIK będzie jeszcze przetwarzał informacje o kredycie, z którego spłatą miałeś kłopoty, ale od 6-go roku, nie będzie miał już prawa tego robić. Dzięki temu nie będzie ta informacja negatywnie rzutować na Twoją historię.
Ponadto zwracaj uwagę na to jak i kiedy banki aktualizują informacje o Twoich kredytach w BIK.
Sposobów jak budować pozytywną historię kredytową może być jeszcze więcej. Zacznij od tych, które przedstawiliśmy powyżej, a z pewnością łatwiej będzie Ci się ubiegać o większy kredyt. Pamiętaj jednak, aby brać na siebie tylko tyle, ile jesteś w stanie udźwignąć. Nigdy nie bierz więcej kredytów, niż jesteś w stanie faktycznie spłacić. Zacznij od małych kroczków – np. wzięcia czegoś na raty, by później sukcesywnie przechodzić do kolejnych działań – zaciągnięcia niewielkiego kredytu, założenia karty kredytowej itd. Buduj swoją historię kredytową przede wszystkim w sposób rozważny i przemyślany!